2021 Formula 1 Takvimi Değişebilir

2020 Formula 1 takviminde pandemi dolayısıyla ortaya çıkan güvenlik önlemleri nedeniyle bir çok değişiklik yapılmıştı. 2021 Formula 1 takvimi içerisindeki ilk yarış ise 21 Mart tarihinde Avustralya’da gerçekleştirilecekti. Fakat ülkedeki güvenlik önlemlerinden dolayı Avustralya Grand Prix yarışlarının erteleneceği düşünülüyor. Avustralya, en sıkı seyahat kısıtlamalarını uygulayan ülkeler arasında yer alıyor. 2020’de de yarışların iptal edilmesi ile ilgili karar, sezonun başlamasına kısa bir süre kala açıklanmıştı.

Formula 1 Yarışları Bahreyn’de Başlayabilir

Resmi açıklama henüz yapılmadı. Ancak 2021 Avustralya Grand Prix yarışlarının sezon sonuna erteleneceğinin öğrenildiği ilgili haberler medyada yer alıyor. Bununla birlikte, yıl içerisindeki yarışların tarihlerinde de önemli değişiklikler gerçekleştirilmesi bekleniyor. Avustralya’daki yarışların iptal edilmesi, sezonun Bahreyn Grand Prix ile başlayacağına işaret ediyor. Takvimde Bahreyn’deki yarışların 28 Mart’ta yapılacağı görülüyor. Bu durumda Formula 1 yarışları, 1 hafta ertelenebilir. Bahreyn’de yarışların iptal edilmesini gerektirecek herhangi bir engel görünmüyor.

Formula 1 Yönetiminden Ocak Sonunda Açıklama Bekleniyor

Avustralya Grand Prix yarışları için biletler henüz satışa açılmadı. Formula 1 Avustralya yarışları için Alpert Park yarış pisti, genel olarak Ocak sonunda düzenlenmeye başlıyor. Bu nedenle herhangi bir iptal durumunda Ocak sonunda açıklama yapılması bekleniyor. Avustralya, geçtiğimiz yıl Formula 1 yarışlarının iptalinin ardından sınırlarını tamamen kapatmıştı. Şimdi ise dışarıdan gelenlerin 14 gün otelde karantinada kalması gerkeiyor. Dolayısıyla; bu durum, yurtdışından giriş yapanlar için büyük masrafa sebep oluyor.

Avustralya Grand Prix Yarışları Hangi Tarihe Ertelenebilir?

Avustralya Grand Prix için yeni bi tarih belirlenmesi, hâlihazırda çok dolu olan yaz sonrası programının daha fazla sıkıştırılmasını gerektirecek. Belçika Grand Prix 29 Ağustos’ta gerçekleştirilecek ve 5 Aralık tarihinde yapılacak Abu Dhabi Grand Prix ile arasında sadece 4 uygun gün (19 Eylül, 17 Ekim, 7 Kasım ve 21 Kasım) bulunuyor. Bu da ertelenmesi durumunda, 2021 Formula 1 takvimi içerisinde Avustralya Grand Prix için sınırlı sayıda yer olduğunu gösteriyor. Koronavirüs önlemlerinin sıkı bir şekilde uygulandığı Avustralya’da şu anda yalnızca 279 aktif vaka olduğu tahmin ediliyor.