“BolderBlack” Lastik Üretiminde Karbon Siyahının Yerine Geçebilir

Ömrünü tamamlamış lastikleri sürdürülebilir endüstriyel ürünlere dönüştürme konusunda uzman olan ABD merkezli Bolder Industries ve Continental Carbon Company, küresel kauçuk ve plastik endüstrisi için çığır açan sürdürülebilir ürünleri ticarileştirmek için bir ortak pazarlama anlaşması imzaladı. Bolder’in amiral gemisi, karbon siyahının (carbon black) alternatifi BolderBlack ile beş yıllık araştırma ve geliştirme sürecinin ve kauçuk / plastik alanında 300’den fazla ürün onayının ardından Bolder ve CCC, karbon siyahının ticari olarak temin edilebilen sürdürülebilir bir karışımını ve BolderBlack’in işlenmemiş hâlini ortaklaşa tedarik etme konusunda anlaştı. Bunlar arasında N550, N650, N660, N762 ve N774 sınıfları yer alıyor.

BolderBlack ile 120 Milyon Lastik Geri Dönüştürülebilir

BolderBlack, % 100 tüketim sonrası veya sanayi sonrası lastiklerden ve kauçuk hurdasından üretiliyor. Bu yeni ürün, küresel olarak kauçuk ve lastik üretiminde kullanılan temel bir malzeme olan karbon siyahının yerine geçebilecek en sürdürülebilir materyal olma özelliğine sahip. Bolder Industries, yakın zamanda, % 20 geri dönüştürülmüş malzemeden geliştirilen N762 karışımının endüstri tarafından kabul edilen ölçüm toleransının ötesinde herhangi bir fiziksel varyasyona sahip olmadığını gösteren bir çalışma yayınladı. 12,2 milyar kilogram küresel karbon siyahı pazarında kullanılan % 3’lük geri dönüştürülmüş malzeme karışımı, 3.000.000 ton daha az sera gazı emisyonu sağlayacak. Aynı zamanda dokuz milyar galon su, bir milyar kilovatlık elektrik tasarrufu sağlanacak ve 120 milyon lastik çöpte çürümekten kurtarılacak.

Kauçuk Endüstrisi için Daha Sürdürülebilir Bir Gelecek Mümkün

Bolder Industries’in kurucusu ve CEO’su Tony Wibbeler: “Son müşteriyi desteklemek için her zaman geleneksel karbon siyahı üreticileriyle ortaklık kurmaya inandık. Artık lastik şirketlerine, endüstriyel kauçuk ürünlere ve plastik üreticilerine büyük ölçekte benzersiz bir çözüm sunabiliyoruz.”

Continental Carbon Company başkanı Dennis Hetu: “Bolder Industries’in kalitesinden, tutarlılığından ve üretim becerisinden etkilendik; bunun kauçuk ve plastik endüstrisi için daha kârlı ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru önemli bir adım olduğuna yürekten inanıyoruz. Bu stratejik ortaklık, umutsuzca kapalı döngü bir çözüm sağlamaya ihtiyaç duyan bir pazara yumuşak dereceli karışımlar sunmamızı sağlıyor. “