Bridgestone Eski Lastikleri Geri Dönüşümle Hammaddeye Dönüştürüyor

Bridgestone lastik üreticisi, atılmış lastikleri kullanarak piroliz işlemi yoluyla yağ ve karbon siyahı üretmek için çığır açan bir girişim başlattı. Bu girişim şu anda Bridgestone’un Kodaira, Japonya’daki İnovasyon Parkında test ediliyor. Proje, Japonya’nın Yeni Enerji ve Endüstriyel Teknoloji Geliştirme Organizasyonu’nun (NEDO) kullanılmış lastikleri değerli kimyasal ürünlere dönüştüren teknolojiler geliştirme çabasıyla uyumlu olarak planlanıyor.

Lastik Dönüşüm Çalışmalarına Bridgestone Etkisi Nasıl Olacak?

Bridgestone, Nisan 2022’de lastik geri dönüşüm teknolojilerini geliştirmeye odaklanan kapsamlı bir girişim olan Evertire projesini başlattı. Öncelikli hedef, atılan lastikleri yeni lastik ürünleri üretmeye uygun hammaddelere dönüştürmektir. Bridgestone, piroliz gibi yenilikçi yöntemleri keşfederek sürdürülebilir atık yönetimi uygulamalarına önemli ölçüde katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca şirket, 2050 yılına kadar hammadde tedarik zincirinde %100 sürdürülebilir malzeme kullanımına ulaşma hedefiyle malzemelerinin sürdürülebilirliğini artırmaya kararlıdır.

Daha Yeşil Bir Gelecek: Bridgestone’un Sürdürülebilirlik Taahhüdü

Bridgestone lastikleri ile yapılan geri dönüşüm çalışmaları, sürdürülebilirlik ve çevresel sorumluluğa olan sarsılmaz bağlılığını yansıtmaktadır. Piroliz gibi en son geri dönüşüm teknolojilerini benimseyen şirket, lastik üretim endüstrisinde devrim yaratıyor. Bridgestone’un atıkları ve yenilenemeyen kaynaklara olan bağımlılığı azaltma konusundaki kararlılığı, daha yeşil bir gelecek yaratma konusundaki kararlılığını göstermektedir. Sürdürülebilirlik gündeminin ön saflarında yer alan lastik geri dönüşümü ile Bridgestone, hem sektör hem de çevre üzerinde kalıcı bir olumlu etki yaratmaya hazırlanıyor.