Continental 3 Boyutlu Navigasyon Teknolojisi için Çalışıyor

Continental, HERE ve Leia Inc; araç kokpitleri için 3 boyutlu navigasyon ekran çözümleri geliştirmek amacıyla işbirliğine imza attı. Bu sayede şirketler, güvenli araç içi kullanıcı deneyimi için önemli bir bileşen sağlıyor. HERE’in 3 boyutlu şekilde tasvir ettiği binalar ve topografik özellikler, Leia’nın Lightfield teknolojisi ile görüntüleniyor. Ortak 3D navigasyon teknolojisi, uyarlanabilir gözlük veya göz için izleme sensörüne gerek kalmadan 3 boyutlu haritaların görselleştirilmesine izin veriyor. Lightfield teknolojisi, 3 boyutlu görüntülerin çeşitli açılarda hem sürücü hem de yolcular tarafından görülebilmesini sağlıyor.

3 Boyutlu Navigasyon Sürüş Güvenliğini Arttırıyor

Continental’in İnsan Makine Arayüzü iş biriminde strateji başkanı Ulrich Lüders: “3 boyutlu navigasyon teknolojisi sadece aracın kokpitine yeni bir öge getirmekle kalmıyor, aynı zamanda doğru içerikle sürücü ve araç arasında daha sezgisel bir etkileşim yaratarak sürüş güvenliğini artırıyor. Bunu özellikle 3D navigasyon için önemli gördüğümüzden dolayı HERE’ın birinci sınıf harita içeriği ve Leia’nın Lightfield yazılımını otomotiv insan-makine arayüzü çözümlerindeki uzmanlığımızla bir araya getirdik. Böylece daha iyi bir UX ve daha güvenli sürüş ortamına katkıda bulunabileceğimiz için çok mutluyum.”

3D Navigasyon ile Dikkat Dağınıklığının Azaltılması Hedefleniyor

Trafik güvenliği ile ilgili çeşitli araştırmalar, sürücü dikkatinin dağılmasının dünya çapında trafik kazalarının ana nedenleri arasında olduğunu gösteriyor Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Derneği’ne göre dikkat dağınıklığı, 2018’de ABD’de 2.800’den fazla ölüme neden oldu. Continental, bu nedenle sürücülere aradıkları içerik ve işlevleri sağlayan, araç kokpitindeki dikkat dağınıklığını en aza indiren UX çözümleri için çalışmayı önemsiyor. 3 boyutlu navigasyon teknolojisi ile dikkat dağınıklığının en aza inmesi hedefleniyor.

3D Navigasyon Sürücüler için Avantaj Sağlıyor

Ulrich Lüders, özellikle şehir trafiği vb. karmaşık sürüş senaryolarında navigasyon talimatlarını takip ederken aynı zamanda güvenli manevra yapmanın zor olabileceğini belirtiyor. Continental, HERE ve Leica Inc ile birlikte sunduğu 3 boyutlu mekansal görüntü teknolojisi sayesinde sürücülerin gerekli bilgileri daha hızlı kavrayabileceğini söylüyor. Böylece sürüş sırasında dikkatin artmasıyla araç daha iyi yönlendirilebilir.