Geleceğin Şehirleri: Sürücüsüz Araçlar ve Kurye Robotlar

E ticaret ağını genişleten Continental, artan kentleşme ile birlikte otonom teknolojisinde de sınırları zorlamaya devam ediyor. Continental, Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES 2019 Fuarı’nda yeniliklerini sergiledi. Continental, teslimat paketlerini müşteriye kadar ulaştıran kurye robotlar ve sürücüsüz araçları ile yakın geleceğin akıllı şehir tasarımına şimdiden uyum sağlıyor. Uluslararası pazarda dünyanın en büyük lastik üreticileri ve orijinal ekipman tedarikçileri arasında yer alıp aynı zamanda teknoloji şirketi niteliğine de sahip olan Continental, Las Vegas’ta düzenlenen CES Fuarı’nda otomotiv alanındaki yeniliklerini ve teknolojik inovasyonlarını ziyarete açtı.

Continental: Yeni Teslimat Konseptleri Ortaya Çıkıyor

Sürücüsüz araçlarla uyumlu bir şekilde çalışan kurye robotlar ile eşya ve paketlerin daha doğru ve kısa sürede dağıtılmasını sağlayan Continental, elektrikli otonom geliştirme platformu CUbE ile birlikte geliştirdiği teknolojilerle de mobilite kavramının sınırlarını zorluyor.  Continental’in Sistemler ve Teknoloji, Şasi ve Güvenlik Bölümü Müdürü Ralph Lauxmann, sürücüsüz araçlar ve kurye robotlarla verimli bir taşıma ekibi oluşturulabileceğini söylerken bu sinerji ile farklı platformlar için de potansiyel yaratıldığını söyledi. Bu teknoloji ile çeşitli teslimat konseptlerinin yaratılabileceğini söyleyen Ralph Lauxmann, böylece bir değer zincirinin ortaya çıkabileceğini belirtti.

Otonom Teslimat Şehir Yaşamının Bir Parçası Olacak

Her yıl daha da büyüyen e-ticaret alanı sayesinde eşya ve paket teslimi de dinamik bir pazar. Bu alanın genişlemesi ile birlikte teslimat maliyetlerinin düşürülmesi de büyük öneme sahip oluyor. Araştırmalar, otomatik eşya tesliminin işletmelerin müşterilerine yaptığı teslimatlarda %80 oranında kullanılabileceğini gösteriyor. Continental, klasik kurye teslim yöntemlerinin yanında otonom eşya teslimini, geleceğin akıllı kentlerinin başat bir parçası olarak görüyor. CUbE, bir veya birden fazla robot kuryeyi taşıyabilme kapasitesiyle eşya teslimatı alanını otonom hale getiriyor.

Sürücüsüz Araçlar Ulaşımda Büyük Rol Oynayacak

7/24 kullanılabilen sürücüsüz araçlar, geleceğin dünyasında şehirlerde çok önemli bir unsur hâline gelecek. Yeniliğe açık olan şehir planlamacıları, bir yerden bir yere ulaşmak için özel araç ihtiyacını ortadan kaldıran sürücüsüz araçları, gelecekte şehirlerin bir parçası olarak görüyor. Şehir planlamacılar, otonom araçların toplu taşımaya kolayca ulaşmak için de bir seçenek olduğunu söylüyor.