Hangi Otomobil Lastiği Daha İyi?

Hangi Otomobil Lastiği Daha İyi

Hangi Otomobil Lastiği Daha İyi? 1

Otomobil lastikleri arabaların ve bütün araçların en değerli kısmı ve aksamıdır. Bu nedenledir ki seçiminde büyük itina gösterilmelidir. Ayrıca lastik fiyatları genelde ilk sırada dikkat edilen konu oluyor. Fakat oto lastik seçiminde ucuz lastik alarak hiçbir zaman kâr elde etmeniz mümkün değildir. İnsan sağlığı, konforlu yolculuk ve uzun süre dayanıklılık için ilk sırada tutulması gereken özellikler vardır. bu özellikler maddiyattan daha önde gelmektedir.

Lastik Seçiminde Lastiklerin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Hangi otomobil lastiği daha iyi başlığında iyi bir otomobil lastiğinde bulunması gereken özelliklere değinmek gerekir. Sayacağımız özelliklere göre lastik seçiminizi yapabilirsiniz.

Su Tahliye Kapasitesi: Lastik fiyatları hiçbir zaman kalite konusunda ön planda tutulmamalıdır. Söz konusu güvenli yolculuk olunca araçların bu en önemli aksamına yeterince ilgi gösterilmelidir. Oto lastik seçerken su tahliye kapasitesine önem verilmelidir. Çünkü olumsuz ve yağışlı hava şartlarında tekerleğin suyu tahliye etme gücü sorunsuz bir yolculuk için önemlidir. Bu nedenle suyu tahliye edemeyen lastiklerin yol ile irtibatı kesildiğinden yolculuk sıkıntı yaratabilir.

Yol Tutuculuğu: Yol tutuculuğu özellikle uzun yollarda kullanıcılara güven sağlamaktadır. Asıl önemli yanı ve işlevi virajlarda lastiklerin yolu tutuş özelliğidir. Viraj sebepli kazalar düşünüldüğünde en önemli özelliklerden biridir. Diğer ve yine önemli bir özelliği de kısa fren mesafesidir. Bu durum da yine çoğu zaman kurtarıcıdır. Ani durumlarda çok işinize yarayabilir. Ucuz lastik değil güvenli yolculuk için lastik arayışına girilmelidir. Lastik fiyatları düşük diye tercih etmek güvenlik için uygun bir yöntem değildir.

Yuvarlanma Direncinin Düşüklüğü: Oto lastik seçerken dikkat edeceğiniz üçüncü özellik yuvarlanma direncinin düşük olmasıdır. Lastikler neden yuvarlanır? Yolculuk sırasında aşınan lastiklerin yuvarlanma direnci artar. Bu durum aracınız için zararlı olabilir. Bu nedenle seçilen lastiğin yuvarlanma direncinin düşük olması aranan şartlar arasındadır. Otomobil lastiği seçerken lastiğin ebatları da son derece önemlidir. Lastik fiyatları düşük diye otomobiliniz ile uyumlu olmayan bir lastiği seçerseniz bu durumda lastikleriniz garanti kapsamına da alınmaz. Bu nedenle ucuz lastik değil kaliteli lastik seçimi gereklidir.