Hankook Lastikleri Yapay Zeka ile Yarış Koçluğu Sağlayacak

Hankook Lastikleri, geçici olarak “Hankook Track Solutions” olarak adlandırılan, yapay zeka destekli yeni bir yarış koçluğu projesinin pilot testini gerçekleştirdi. Çözüm, yarış pistinde araba kullanmayı seven herkes için olduğu kadar profesyonel yarış pilotu olmayı hayal eden amatörler için de geliştirildi ve önümüzdeki yıl piyasaya sunulması bekleniyor. Lastiklere monte edilen sensör; lastik basıncı, sıcaklığı, tur süreleri, arkadan savrulma (oversteering) ve önden savrulma (understeering) gibi eğilimler için gerçek zamanlı bilgiler sağlayacak. Yapay zeka destekli kişiselleştirilmiş koçluk işlevi, bireysel veri takibine dayalı olarak da mevcut. Bu sayede yarış sürücülerinin performanslarını büyük ölçüde iyileştirmesine olanak tanınıyor.

Hankook Motorsporları için İşbirliklerini Genişletiyor

Hankook Lastikleri, verilere ve analiz raporuna erişim için bir platform olarak mobil uygulama geliştirmişti. Uygulama, dünyanın ilk yapay zeka tabanlı motor sporları koçluk teknolojisi geliştiricisi olan 3SECONDZ ile işbirliği içinde ortaya çıkarıldı. Ana bileşenlerden biri olan lastik sensörleri de Güney Kore’nin önde gelen elektronik bileşen üreticisi Patron ile işbirliği içinde geliştirildi.

Pilot Test Hankook Ventus Yarış Lastikleri ile Tamamlandı

Pilot test, çözümün premium lastik üreticisinin 18 inç büyüklüğündeki yarış lastiği Hankook Ventus RS4’e entegre edilmesiyle gerçekleştirildi. Daha sonra lastikler, 13-14 Kasım tarihleri ​​arasında düzenlenen tek markalı bir şampiyona olan Hyundai N Festival 2021’de test edilmek üzere Hyundai Motor’un yüksek performanslı hatchback aracı Veloster N’e takıldı. Testler, 7. ve 8. roundda Jong-min Park, Jae-gyun Kim ve Jasmine Choi tarafından gerçekleştirildi. Sürücülerden gelen olumlu geri bildirimlerle başarıyla tamamlandı. Pilotlar, sistemin yapay zeka ile pist sürüşünün analizine dayalı optimize edilmiş hava basıncı sağlayarak en iyi sürüşü desteklediğini belirtti. İşlevinin lastik verisi sağlamanın ötesinde olduğu vurgulandı.

Hankook Yalnızca Veri Değil Özelleştirilmiş Rehberlik Sunuyor

Hankook Lastik & Teknoloji Başkan ve CEO’su Sooil Lee: “Pilot test iyi geçti ve sürücülerden olumlu geri bildirimler aldık. Bu çözümün, yalnızca toplanan verilerin bir listesini vermek yerine kapsamlı analiz ve özelleştirilmiş rehberlik için yapay zeka teknolojisinden tam olarak yararlanarak en iyi performansın ortaya çıkmasına yardımcı olması, özellikle övgü topladı.”

Hankook Lastikleri, pilot test sonuçlarını analiz etmeyi ve gelecek yıl piyasaya sürmek amacıyla nihai ürünler geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca, Hankook Track Solutions için geçerli olan lastik ürün yelpazesini genişletmeyi planlıyor.