Hyundai Üretimde Çip Sıkıntısıyla Boğuşuyor

Hyundai Otomobil üreticisi, çip sıkıntısına dair gerekli önlemleri almak ve üretimi tedarik koşullarına göre optimize etmek için yeni planlamalar yapıyor. Financial Times’ın mevcut durum hakkında doğrudan bilirkişiye danışarak dayandırdığı haberine göre süreç kritik görünüyor. Otomobil üreticilerini etkileyen yaygın bir çip sıkıntısının Hyundai Otomobil Üreticisi için üretimin Nisan ayından itibaren aksatması bekleniyor.

Hyundai Daha Önce Neden Çip Sıkıntısı Yaşamamıştı?

Bir Hyundai sözcüsü Reuters’e yaptığı açıklamada, şirketin otomobil endüstrisinin çip tedariki konusunda artan endişelerinin farkında olduğunu ve gerekli önlemleri almak ve üretimi tedarik koşullarına göre optimize etmek için durumu yakından izlediğini söyledi. Reuters’in geçtiğimiz dönemde yayımladığı haberlerde Hyundai, küresel emsallerinin aksine çip stoku bulundurduğu için şimdiye kadar kıtlıktan büyük ölçüde etkilenmemişti. Kıtlık, Volkswagen Group ve General Motors da dahil olmak üzere dünya çapında üretim kesintilerine neden oldu. Almanya ve ABD gibi ülkeleri ise durumu çözme çabalarına dair mücadele gücünü artırmaya teşvik etti.

Ünlü Otomobil Üreticisi Hangi Modellerin Üretimini Durdurdu?

Bir sendika yetkilisi Şubat ayında Reuters’e yaptığı açıklamada Hyundai’nin çip tasarrufu için Sonata gibi daha az satan modellerinin üretimini ayarladığını söyledi.

Yetkili bu ay yaptığı açıklamada Palisade, yeni Tucson ve Genesis GV gibi popüler modellerin üretiminin azaltılmadığını belirtti. Fakat bu durumun haftasonu mesaileri de dahil olmak üzere, otomobil üreticisinin daha az popüler modeller için üretiminin durduğunu beyan etti.