Karantina Sonrası Lastikler ve Lastik Basıncı Kontrol Edilmeli

Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin ardından firmalar, yola çıkmadan önce lastik ve aracı kontrol etmenin önemini açıklamaya devam ediyor. İngiliz GEM Motoring Assist firması, sürücüleri yola çıkmadan önce kontrol yapmaya çağırıyor. Bunun nedeni, lastiklerin kullanılmazken saklandıkları koşullardan etkilenebilmesi. GEM, birkaç hafta kullanılmayan araçların tüm lastiklerinin (yedek dahil) lastik basıncı kontrolüne ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Sürücüler, yol güvenliği için lastiklerin yanaklarında uzun süre kullanılmamadan kaynaklanan çatlaklar veya hasarlar olup olmadığına da dikkat etmeli.

Lastik Basıncı ve Diş Derinliği Önem Taşıyor

GEM yol güvenliği uzmanı Neil Worth:“İngiltere’deki birçok insan için Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesi, tekrar yola çıkmak için hoş bir fırsat sunuyor. Ancak sizin olabildiğince güven içinde olmanıza yardımcı olmak istiyoruz, bu yüzden lütfen herhangi bir yere gitmeden önce lastik ve aracı kontrol edin. Yeterli diş derinliğine sahip, doğru şişirilmiş lastikler; bir otomobildeki diğer tüm güvenlik sistemlerinin en etkili şekilde çalışmalarına olanak tanır ve acil durumlarda hayati önem taşır. Öte yandan, yetersiz diş derinliği veya yanlış lastik basıncı, aracınızdaki güvenlik sistemlerinin bu kadar verimli çalışmayacağı anlamına gelir. Kontrolleri yapmak kolay ve kısa süren ancak güvenliğiniz için fark yaratabilecek basit bir işlemdir.”

Lastik Basıncı Az Olursa Ne Olur?

GEM, otomobillerinde aşınmış veya kusurlu lastik kullanan sürücüler için ağır cezaların söz konusu olduğunu hatırlatıyor. Türkiye’de yasal olarak bir lastiğin en az 1,6 mm diş derinliğine sahip olması gerekiyor. Bunun yanı sıra olması gerekenden daha düşük basınca sahip lastikler, aracınızın yol tutuşunu azaltıyor ve manevra kabiliyetini azaltıyor; yol güvenliği için tehlikeye yaratıyor. Aynı zamanda; aracın öngörülemeyen hareketlerde bulunmasına neden olabiliyor ve lastik patlama riskini arttırıyor. Bu nedenle lastik basıncı, mutlaka araç üreticisinin önerdiği değerde olmalı.

Lastik Fazla Şişirilirse Ne Olur?

Aşırı şişirilmiş, olması gerekenden daha yüksek lastik basıncı, ise zeminle teması önemli ölçüde azaltıyor. Bu da fren mesafesinin uzamasına ve yol tutuşunun azalmasına yol açıyor. Bunun yanı sıra; lastik merkez kısmının daha fazla yıpranma olasılığı artıyor ve bu da kullanım ömrünün kısalmasına neden oluyor. Lastik basıncı, hem lastiklerin daha uzun ömürlü olması hem de yol güvenliği açısından büyük önem taşıyor.