Michelin’den Formula E Lastikleri için Yeni Teknoloji

Yeni ABB FIA Formula E sezonu, tüm elektrikli serileri süsleyen en gelişmiş lastiklere sahip. 2019-20 şampiyonasında 14 yarış için lastik tedarikçisi olan Michelin, üçüncü nesil Pilot Sport yarış lastiğinin içine bir sensör yerleştirdi.Formula E için kullanılacak “Michelin Track Connect” FIA onaylı bir yarış serisinde kullanılan ilk bağlantılı çözüm. Michelin Track Connect, sıcaklık ne olursa olsun, lastik basınçlarının otomatik ve güvenilir bir şekilde izlenmesini sağlıyor.

Lastik Basıncı Otomatik Olarak Ölçülüyor

Michelin’in Formula E faaliyetlerinin yöneticisi Jérôme Mondain: Sensör, lastiğin içine yapıştırılmış bir kutuya yerleştirildi. Veri şifrelendiği için sadece Michelin okuyabiliyor. Veriler toplandıktan sonra dosya, FIA’ya gönderiliyor. Bu işlem, sadece bilgilerin gizli kalmasını garantilemiyor; aynı zamanda FIA’nın asgari lastik basınçlarına uyulduğunun kontrol etmesini sağlıyor. Sistem, zaman tasarrufu sağlamanın yanı sıra ekipler için ek güvence sağlıyor ve yarış günlerinin çalışmalarının düzenlenmesini sağlıyor.

Michelin Teknolojilerini Geliştirmeye Devam Ediyor

Son Formula E sezonunda, FIA ile standart bir basınç göstergesi yerine lastik basınçlarını kontrol etmenin başka bir yolunu nasıl bulacaklarını tartıştıklarını söyleyen Mondain: “Yarış günleri için bir Michelin Track Connect sistemi geliştirmiştik ancak Formula E için olan gereksinimlerimizin farklı olduğunu fark ettik. Bu nedenle, kendi sensörlerimiz, yazılımımız ve donanımımızla farklı bir teknoloji geliştirmeye karar verdik. Ekim ayında Valensiya’daki resmi testler sırasında sınırlı sayıda sensörle test yapma şansımız oldu ancak tüm otomobillerle ve sensörlü tüm lastiklerle ilk kez Suudi Arabistan Diriyah’ta test gerçekleştirdik. Bu büyük bir başarıydı ve bu projede yer alan tüm Michelin ekiplerine ve bu zorlukla başa çıkmamıza yardımcı olan teknik ortaklarımıza teşekkür etmek istiyorum.”

Formula E Michelin için Laboratuvar Görevinde

Michelin Formula E’yi emniyet, sürdürülebilir malzemeler, genişletilmiş elektrikli mobilite ve hızlandırılmış bağlantılı mobilite alanlarında sürdürülebilir hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak bir laboratuvar olarak kullanıyor. Mondain, bu teknoloji ile aşınmanın ve yol tutuş seviyesinin hesaplanması gibi daha farklı alanlara kapı açılabileceğini söylüyor.