Nokian Hakkapeliitta 10 Lastikler “Buzlu Zemin” İşaretlemesi ile Geliyor

Nokian Hakkapeliitta 10 lastiklerin yanak bölgesinde AB etiketinin yeni üyesi buzlu zemin işaretlemesi yer alıyor. Bu işaretleme sayesinde buzlu zemin ağırlıklı geliştirilen Nordik lastikler ayırt edilebiliyor. Çivili kış lastikleri, buz lastikleri olarak bilinse de bu koşullar için geliştirilen çivisiz lastikler de bulunuyor. Bununla birlikte Hakkapeliitta 10 çivili Nokian kış lastiği desenleri arasında yer alıyor. Finlandiyalı üreticinin yeni Nokian kışlık lastik deseni, en zorlu buzlanmış zemin koşulları için ideal.

Nokian Hakkapeliitta 10 Buz Performansı ile Öne Çıkıyor

Buzlu zeminde yol tutuşu işaretlemesi Nokian Hakkapeliitta 10 SUV ve EV versiyonlarında da yer alacak. Yeni işaretleme, lastik yanağında buzlu dağ sembolü olarak gösteriliyor. Nokian kışlık lastik, aynı zamanda karlı zeminlerde de yüksek performans sunuyor. Özellikle katılaşmış karların olduğu koşullarda bu lastikler oldukça ideal. Nokian çivili kış lastiği, bu işaretlemeyi taşımak için bağımsız kuruluşlarca test edildi.

3PMSF ve Buzlu Dağ İşaretlemesi Arasındaki Fark Nedir?

Nokian Hakkapeliitta 10 lastiklerin yanak bölgesinde yer alan buzlu dağ sembolü, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından kabul görüyor. Nokian çivili kış lastiği, aynı zamanda yanak bölgesinde 3PMSF (3 Tepeli Dağ Kar Tanesi) işaretlemesini taşımaya devam edecek. Bu işaretleme de Nokian Hakkapeliitta 10 lastiklerin bağımsız kuruluşlarca karla kaplı zeminlerde, 0 derece altında test edilerek çekiş gücünün onaylandığını gösteriyor.

Nokian Hakkapeliitta 10 Buzlu Zemin Testi Nasıl Gerçekleşti?

Nokian Hakkapeliitta 10 gibi tüm kış lastikler, yeni “Buzlu Zemin Yol Tutuşu” işaretlemesi için standart testlere tabi tutulmak zorunda. Nokian kışlık lastik, bu işaretlemeyi taşımak için bağımsız laboratuvarda uluslararası standartlara uygun olacak şekilde buzda fren testinden geçti. Kış lastiklerinin bu testten geçmesi için referans gösterilen lastikten en az %18 daha iyi fren performansı sunması gerekliyor. Nokian çivili kış lastiği deseninin buzda frenleme testini geçmesi, fren performansının da oldukça güçlü olduğunu gösteriyor.

Markanın Ürün Direktörü Steve Bourassa: “Yeni sembol, sürücülere kış lastiklerimizin en zorlu koşullarda bile performanslarından tamamen emin olmalarını sağladığını daha iyi bir şekilde teyit edecek. Kış lastiği üreticileri olarak, kış lastiği inovasyonunda pazar lideri olmaya devam etmek ve yüksek düzeyde yol güvenliğini korumak için sürekli çalışıyoruz.”