Oto lastik

oto lastLastikler otoyu taşıyan, fren yapıldığında ve dönemeç alınırken arabanın güven içinde yola tutuşunu sağlamakta olan, zevkli ve güven içerisinde yolculuklar için, yolun niteliğine bağlı olmadan sevdiklerinizin ve sizin güvenliğini sağlamakta olan aracın en ciddi parçalarındandır. Uzun ve şehirler arası yolculuklar da özellikle fazla hızlı oto kullanımında bütün lastiklerin yol tutuş performansı olabildiğince mükemmel olmalıdır ve bunun gibi uzun seyahatlerin bir işkence değil de eğlence şekline gelebilmesi yine araç lastiği sayesinde olmakta. Bütün bunların sağlanıyor olması araç sahiplerinin oto lastik satın alırken çok dikkat etmeniz gereken niteliklere ve yapmanız gereken ödemelere bağlıdır. İlk olarak merak edilmesi gereken soru oto lastik ne biçimde değerlendirilmiş olmalıdır. Lastik J.B Dunlop’un oğlunun 3 tekerli bisiklet için hazırladığı lastik modeli ile yaşantımıza girmiş ve bundan böyle teknolojik değişimlerle geliştirilmiş bu günlerde aldığımız lastikler üretilmiştir. Çadırlada kullanılan kumaş benzeri bezlerin tekerleklerin üzerine çiviler yardımı ile çakılıp içine hava basılmasıyla üretilmiş ilk tekerlek modeli Goodyear firmasının kauçuğu kükürt ile pişirip geliştirmesi ile lastik iyice gelişmeye meyil etmiştir. Daha sonraları bu imal edilen tekerlekleri kuvvetlendirmek için çelik ile katkı yapılmaktadır. Ve bu günlerde bizim ve tüm araç sahiplerinin güvenliğini sağlayan araçlar için en mühim parçalar içinde yer almıştır. Çağımızda lastik kauçuk, kord bezi ve çelik teller ile çeşitli kimyasal maddelerin birleşiminden oluşmaktadır. Lastik sırt, omuz bölgesi, yanak, topuk bölgesi, topuk telleri, karkas yapı, çelik kuşaklar ve astar gibi kısımlardan meydana gelmiştir. Sırt; lastiğin yolla temas etmesini sağlayan en üst bölgesidir. Lastiklerin sırt kısmındaki oluklar suyu deşarj etmeye, dolu olan blok kısmı ise çekiş ve fren gücünü aktarmaya fayda. Omuz; sırt ile yanağın birleştiği bölümdür. Kauçuktan yapılırdı. Yanak; lastiğin topuk ve omuz bölgesi içinde kalan bölgesidir. Yanak yardımı ile arabada konforlu sürüş sağlanır. Topuk; janta temas eden bölümdür. Damak teli lastiği jantın etrafında tutulmasını sağlar; jant ucu üzerinde lüzumlu esnekliği sağlamaya yarar. Karkas yapı; damak teli ile lastik içinde iletimi sağlar. Kuşaklar; sırt deseninin altında uzanan dar katmanlara deriz.

Çelik ve bez olan çeşitleri mevcuttur. Astar; hava sızdırmazlığını verici kauçuk yapıdır. Lastiğin içindeki havanın dışarı çıkmasını engeller. Lastiğimiz için ciddi parçalardan bahsettik ve biraz olsun lastik ilastikçin neler ciddi bir şeydir nelere dikkat edilmelidir benzeri sorulara kafamızda yanıtlar bulduk. Bir de oto lastik meselesi için özenli davranılması gereken bir başka hususda jant konusudur. Lastik ve jant dönüşüm tablosuna göre uygun jant seçimi yapılıyor. Jant seçimi için şayet tavsiye edilen jant eni 5.0 ise bunun bir altı 5 yahut 5.5’lik jantları seçmek bu gibi bir genişliği olmaktadır. Nihai tüketicilerin çoğu lastiklerin yanak kısmındaki yazılara yazılara pek bakmıyorlar. Markanın yanında yer alan bu gibi bilgilerde önemlidir. 186 65 R 15 85H TL yazan bir lastikte 185 rakamı lastiklerin taban genişliğini, 65 değeri bize oto lastiklerin kesit oranını 15 olan değeride lastiğin jant çapını, R lastiğin beden yapısını, 85 yük endeksini H hız limitini gösterir. Bundan sonra lastiğimizin yanak bölgesine baktığımızda boş gözlerle değil de bilgi ile dolu gözler ile bakarak en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Tüm lastiklerin olabildiğince uzun ömürlü ve yüksek performanslı olabilmesi için hava basıncı, rot ayarı, balans ayarı, rotasyon, yük endeksine müsait oto lastiğin tercih edilmesi, oto hızı, yol ve mevsim koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüm bunların sağlanmasına rağmen uzun yolculuklarda otomobilinizin lastikleri patlarsa nasıl bir yol izlemeniz gerektiği bütün otomobil kullanıcıları tarafından bilinmesi gerekmektedir. Eski lastikler; bijon anahtarı yardımıyla çıkarılıp %100 çıkarılmadan kriko yardımı ile araba kaldırılmalıdır. Eski oto lastik takılı olduğu aksdan çıkarılır ve oto lastik takılır. Böylelikle yolculuğa devam edilir. Patlamış olan lastik bundan böyle değişmesi gereklidir. Arabalarda 4 lastiğin birden değiştirilmesi önerilmektedir. Ama böyle durumlarda bir lastik de alınabilir. Oto lastik değişimlerine gerekli gerekli olan önemi gösterdikten sonra yeni araç lastiğinizin keyfini sürün.