Otomobil’inizin lastikleri hakkında bilmeniz gerekenler

otomobil lastikleri hakkında bilgi

Arabanıza en müsait lastik hava basıncını kullanmanız lazımdır. Hava basıncı süre zaman azalabilir. Bu durumda biraz takviyede bulunabilirsiniz. eğer sık sık yaşanan basınç azalmaları mevcut ise lastiğinizde büyük ihtimalle bir delik mevcuttur. Bu delik görülemeyecek kadar küçük olabilmektedir. Jant ile lastiğin birleşim kısmında ya da siboplarda oluşan kaçaklar pratik fark edilemeyebilir. Oto lastiklerinin hava basıncı yakıt tüketimi açısından da ciddi bir şeydir. Basıncı yeterince yüksek olmayan lastiklerle aracınız daha fazla yakıt yakacaktır. Bunun nedeniyse lastiklerinizin yer ile daha çok temasa ve sürtünmeye maruz kalmasıdır. Düşük basınçtan yeterli basınç düzeyine getirdiğiniz oto lastiklerinizin yakıtınızı nasıl düşürdüğünü fark edeceksiniz.

Düşük basınç gibi yüksek basınçta birtakım etkiler ortaya çıkarır. araç içi titreme ve sesi arttırabilir. Bunun adına basıncı tam ayarında tutmak lüzumludur. bunun yanısıra yüksek basınca sahip lastikler daha kolay delinebilir ve ya yarılabilir. Bilhassa piknik alanları benzeri yerlere giderken keskin taşlar ve sert dikenler risk yaratabilir. Vasıtanız bulunuyorsa veya bir vasıta satın alacaksanız muhakkak aracın üzerinde bulunan lastiklerin ne durumda olduğunu bilmelisiniz. sebebiyse aracınızın güvenliğinde en büyük rollerden bir tanesini vasıta lastikleri oynar. Güvenlik dışında da birçok neden sayılabilir. Oto lastiklerinin itinalı aralıklarla denetim edilmesi gerekmektedir. deforme belirtileri işaret eden oto lastikleri değiştirilmelidir. Lastiğin yıpranması sonucunda ani lastik patlamaları veya yırtılmaları ortaya çıkabilir. Herhangi cisim batması yada kesmesine bağlı yapılmaksızın lastiklerin patlaması yolculuk sırasında hayati riskler meydana getirebilir. Oto lastikleri yolculuk süresince, devamlı olarak sürtünme ve ısınmaya maruz kalırlar.

Sürtünme ve oluşan sıcaklık bir zaman sonra lastiği deforme edebilir. Deformasyon sonucu yol tutuşunda düşüş ve konforda azalma görülebilir. Konforda meydana istikbal düşüşleri o kadar fazla hissetmeyebilir veya göz ardı edebilirsiniz. ancak yol tutuşundaki azalış size kendisini fark ettirecektir. herkez frene bastığında aracını durdurabilmek ister. Eğer lastikleriniz aşınma olmuşsa bu meslek epey bir zorlaşacaktır. Bilhassa de ani frenlerde lastiklerin durumu çok ciddi bir şeydir. Birden bire yapılan frenlerde lastiklerin yere tutunma kapasitesine bağlı şekilde bir duruş gerçekleştirirsiniz. Oto lastiklerinin yıpranma ve eskimelerine dikkat edilmesi kadar mevcut hava basıncını sık sık kontrol etmekte bir o kadar ciddi bir konudur.

Uygun oto lastiği için:
http://www.lastikcim.com.tr/Oto-Lastik,AR-115.html