Slovak Otomobil Dergisi Autozurnal, 4 Mevsim ve Kış Lastiklerini Aynı Testte Değerlendirdi

Dört mevsim lastikleri mi kış lastikleri daha mı iyi? Slovak otomobil dergisi Autozurnal tarafından gerçekleştirilen ilginç lastik testinde bu soruya yanıt bulmak için iki farklı türdeki lastiklerin performansı karşılaştırıldı. Autozurnal, 205/55 R16 ebadında “premium, orta segment ve ekonomik” sınıfta toplam 15 lastiği test etti. Test uzmanları, bu lastikleri bir Skoda Scala üzerine monte etti ve lastikler; ıslak, karlı ve kuru zemin koşullarında frenleme ve manevra kabiliyeti testlerine tabi tutuldu. Islak ve karlı zemin testlerinin her biri toplam sonucun % 35’ini, kuru zemin testi ise kalan % 30’unu oluşturdu.

Dört Mevsim Lastikleri Yakın Sonuçlar Elde Etti

Autozurnal’ın testinde tüm lastikler, %100 performans sergileyen Goodyear UltraGrip 9+ kış lastiğine kıyasla derecelendirildi. Bu nedenle % 100’ün üzerine çıkan sonuçlar da yer aldı. Autozurnal, aslında, her testte bir referans ölçütü sağlamak için Goodyear lastiğinin performansını % 100 olarak kabul etti. Yaz ve kış lastikleri hâlâ kendi alanlarında en güvenli seçenekler olsa da testte en iyi dört mevsim lastikleri, kış lastiklerine oldukça yakın sonuçlar elde etti.

Bridgestone Blizzak LM005 Test Galibi Oldu

Autozurnal lastik testinde öne çıkan kış lastikleri birinci ve ikinci sıradaki Bridgestone Blizzak LM005 ve Goodyear UltraGrip 9+ oldu. Bridgestone, kuru ve ıslak zeminlerde Goodyear UltraGrip 9+’dan daha iyiydi. Goodyear Ultragrip 9+ ise karlı zeminlerde % 3 oranında daha kısa fren mesafesine sahipti. Bridgestone Blizzak LM005, ıslak zeminde % 103.4, kuru zeminde ise % 102.8 puanla testlerin galibi oldu. Blizzak LM005, toplamda % 101.0’lık bir skor elde etti.

3.Sırada Continental 4 Mevsim Lastiği Yer Aldı

Testte üçüncü sırada bir dört mevsim lastiği olan Continental AllSeasonContact yer aldı. Continental, test uzmanlarını dengeli performansı ve yağmurlu hava koşullarında sağladığı güvenlik seviyesi ile etkiledi. Buna ek olarak suda kızaklama testinde en iyi performansı sundu. Continental AllSeasonContact, ıslak zeminde toplamda %99.3’lük performansa ulaştı. Test dâhilinde bu skora, Bridgestone ve Goodyear dışında ulaşan herhangi bir kış veya dört mevsim lastiği olmadı. Continental AllSeasonContact; kuru zeminlerde %103.4, karlı zeminlerde ise %96.8 oranında yüksek performans sergiledi. Continental AllSeasonContact, toplamda %99.8’lik bir skor elde etti. Bu; pratikte kuru, karlı ve ıslak zeminlerde Goodyear UltraGrip 9 kış lastiği ile arasında herhangi bir fark bulunmadığı anlamına geliyor.

Michelin’in Kış ve 4 Mevsim Lastiği “Çok İyi” Olarak Değerlendirildi

Testte dördüncü ve altıncı sırada sırasıyla Michelin dört mevsim lastiği CrossClimate+ ve kış lastiği Michelin Alpin 6 yer alırken; ortalarında Goodyear Vector 4 Seasons Gen-2 bulunuyordu. Bu lastiklerin hepsi “Çok İyi” olarak değerlendirildi. Michelin CrossClimate +, en iyi performansı kuru zeminlerde sergilerken testi % 99,3’lük skorla tamamladı. Fransız menşeili lastikten 0,6 puan geride olan Goodyear Vector 4 Seasons Gen-2 de benzer şekilde en iyi puanını kuru zemin performansı ile elde etti. Michelin Alpin 6 ise % 98,6 ile en yüksek puanı alan üçüncü kış lastiği oldu.