TOGG Yerli Otomobil Fabrikası için Temel Atıldı

Yerli otomobil için Bursa Gemlik’te kurulacak üretim tesisinin temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. TOGG üretim tesisinin inşaatının 18 ay içerisinde tamamlanması öngörülüyor. Yerli otomobil fabrikası inşa edildikten sonra; seri üretimin 2022 sonunda başlaması bekleniyor. TOGG tesisinin üretim kapasitesi, yılda 175 bin olacak ve tesiste 4 bin 300 kişi istihdam edilecek. İşe alımlara 2022 itibarıyla başlanacak.

TOGG Yerli Batarya Üretecek

Elektrikli yerli otomobil için aynı zamanda yerli batarya üretimi gerçekleştirilecek. TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş, elektrikli araçlar için en önemli noktalardan birinin batarya olduğunu ve yerli otomobil modellerinde kullanılacak bataryaların tasarımında son noktaya ulaşıldığını söyledi. Karakaş, yüksek performans değerlerini gerçekleştirecek batarya ve e-güç ünitesi için büyük ilerleme sağlandığını; farklı paketler ile 300 ve 500 kilometrenin üzerinde menzil sağlayacak batarya tasarımında sona yaklaşıldığını belirtti.

Rakamlarla TOGG Fabrikası

1,2 milyon metrekarelik alan üzerinde kurulan TOGG fabrikası , inşaat güçlendirme çalışmaları dâhil olmak üzere 18 ayda tamamlanacak. 230 bin metrekare kapalı alana sahip olacak olan fabrikanın montaj hatları, 2021’in 3. çeyreğinde tamamlanmış olacak. 2022 yılının son çeyreğinde ise ilk seri otomobil üretimi gerçekleştirilecek. Tesisin yılda 175 bin üretim kapasitesine ulaşması ile birlikte 4.500 istihdam gerçekleşecek. Aynı zamanda yerli otomobil fabrikası tesislerinde en az %30 oranında kadın çalışan istihdam edilecek. İstanbul-İzmir Otobanına 4 kilometre uzaklıkta olan fabrikada 2030’a dek 1 milyon adet üretim gerçekleşecek.

TOGG Tamamen Yerli Üretim mi?

TOGG fabrikası , başlangıçta  %51 oranında yerli üretim gerçekleştirecek; bu oran, 2025 itibarıyla %68’e yükselecek.  TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobil modellerinin fikri ve sınai mülkiyet haklarının %100 TOGG’a yani Türkiye’ye ait olduğunu söyledi. Böylece %100 milli otomobiller geliştirileceğini belirten Karakaş, elektrikli araç alanında dönüşümü tetikleyerek zaman içerisinde yerlilik oranında lider firma olacaklarını söyledi.