Türkiye’ye Yeni Araç ve Shell Yarışları Sonuçları

Shell-V-Power-1508x706_c

Ünlü benzin markası Shell’in, bu yıl dokuzuncu defa hazırladığı Shell Eco-marathon, Rotterdam sokaklarında üç gün devam eden heyecan dolu yarışlarla tamamlandı. Avrupa’nın 24 ülkeden 183 talebe takımı 1 litre yakıt ya da 1kWs enerji ile en fazla mesafeyi kat etmek için mücadele etti. Öğrencilerin kendilerinin tasarlayarak ürettiği araçlarla düzenlenen yarışlarda 5 rekor kırıldı. Şehir konsepti kategorisinde Fransa’dan Polytech Nantes takımı 1 kWs ile 145.7 kilometre ara geçerek akü beslemeli elektrik sınıfında yeni bir rekora imza attı. Almanya Offenburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesinden Schluchtspecht yarışçıları ise 1 litre motorin ile 315.4 kilometre mesafe katederek rekoru geliştirdi.

CV-R Duyuruldu

Satılmaya sunulduğu 1996 yılından buyana Türkiye’de yüksek bir satış ortalamasına sahip olan Honda CR-V, 4.nesliyle Honda şubelerindeki yerini aldı. 2.0 lt benzinli motor seçeneğine sahip olan yeni CR-V, . kategorisine nazaran birçok yeni niteliği müşterilerine sağlıyor. Yeni R-V 2.0’ın Lifestyle modeli 95 bin 700, Executive modeli 104 bin 00, Executive Ekstra Güvenlik Paketi ise 111 bin 500 TL’den satışa sunuluyor. Üç kanatlı radyatör ızgarası ve ızgaraya doğru uzanan ön arları, Honda’nın yeni “Y” şekilli yüzünü korumaya devam ederken dikey şekilde konumlandırılan geri farlar ilk nesilden (1995) bu ana alışılmış CR-V imzasını taşıyor. Yeni CR-V’deki şık dokunuşlar arasında yenilenen ön tampon, ön LED gündüz farları ve üç boyutlu tasarımıyla geri LED farları yer almaktadır.

2014-Honda-CRV-Release-Date-623x336

CR-V’nin kaputunun altındaki üçüncü kuşak CR-V’lerde bulunan ve CO2 emisyonları azaltılacak olarak detaylı olarak yine tasarlanan 2.0-litre i-VTEC benzinli motor, 5 vitesli otomatik şanzıman ile birlikte çalışıyor. Yeni CR-V 500 çağda 155PS güç ve 4300 çağda 192Nm tork üretirken, yapılan iyileştirmelerle ortalama yakıt tüketimi 7.7 lt’ye ve CO2 salınımı a yüzde 7 iyileştirilerek 179 g/km’ye düşürülmüş. Avrupa pazarı için tasarlanan dördüncü kuşak CR-V, İngiltere Swindon’daki tesislerde üretilecek. Outback’e Dizel Otomatik Seçeneği Subaru Outback, makyajlanan yüzü ve dizel otomatik seçeneğiyle satışa sürüldü. Outback’in ön görünümünde bazı farklılıklar göze çarpıyor. Yeni model, daha şık bir ön ızgara tasarımı, daha büyük sis farları, yeni ön farlar ve yeniden tasarlanmış bir ön tampona sahip. Outback teki en mühim yenilik ise hiç kuşkusuz altı ileri lineartronic şanzımanı ile bundan böyle Boxer Dizel motor seçeneğinde otomatik vitesli bir alternatife kavuşuyor olması. Dizel Outback artık, Subaru vazgeçilmezi olan simetrik dört tekerlekten çekişli AWD teknolojisi le birlikte uyum içerisinde çalışan 2.0 litrelik turbo dizel Boxer otor’a sahip oldu. 3600 devir/dak.’da 150 hp kuvvet üreten Outback, arşılıklı – Yatay yerleştirilmiş 4 silindirli 2.0 litre turbo dizel motoru yardımı ile, düşük devirlerden itibaren tork üretme özelliği le kolay kullanım ve zarif bir hızlanma hissi yaşaatıyor. 350 Nm’lik torkunu 1600-2400 dd aralığında sunan Outback, bu sayede düşük çağlerde sağladığı maksimum kuvvet ile basitçe yol alabiliyor. Dizel otomatik Outback, 2.5 litrelik benzinli otomatik versiyonu ile 2 litre dizel manüel şanzımanlı versiyonun ortasına, 129 bin 949 TL’ lik bir fiyat düzeyiyle yerini alıyor.